Viser 1–16 af 90 resultaterSorted by popularity
Ranger Green Coyote MultiCam Sort |
Coyote MultiCam Sort |
M L |
Viser 1–16 af 90 resultaterSorted by popularity
Ranger Green Coyote MultiCam Sort |
Coyote MultiCam Sort |
M L |
Warrior Assault Systems er et af de mest anerkendte mærker inden for taktisk udstyr med en stærk historik og dyb forankring i virkelighedens kampzoner. Grundlagt i 2006 af tidligere britiske specialstyrker, er brandet skabt ud fra førstehåndserfaring med, hvad der kræves af udstyr under ekstreme forhold. Deres mål har fra starten været klart: at udvikle udstyr, der er ekstremt holdbart, taktisk effektivt og intuitivt at bruge.
Warrior Assault Systems’ brede produktudvalg dækker alt fra plate carriers og chest rigs til pouches, rygsække og bælter. Det fælles træk er: modulært design, høj holdbarhed og optimal komfort. Designprocessen starter ofte med ideer fra brugerne – mange af produkterne er udviklet i tæt samarbejde med UK Special Forces og internationale eliteenheder.
Alt udstyr produceres med materialer i topkvalitet, som f.eks. slidstærkt Cordura-nylon, og forstærkede syninger sikrer lang levetid under hård belastning. Samtidig er komforten i top – udstyret har polstrede stropper, ventilerede rygsystemer og åndbare materialer.
Warriors produkter udvikles i en præcis og gennemtestet proces:
Denne proces gør Warrior Assault Systems til en af de mest feltoptimerede producenter af taktisk gear i verden.
DCS (Dynamic Combat System) kampveste er skabt med et kompromisløst fokus på fleksibilitet og tilpasning. Takket være MOLLE og velcro kan man montere ekstra lommer, magasinholdere, medic-pouches og meget mere.
Med justerbare skulderstropper, brystremme og sidespænder kan vesten tilpasses enhver kropstype. Polstring og luftige materialer sikrer høj komfort – også under længere bæring. Nogle modeller har også justerbare sideplader for optimal pasform.
Vestene er lavet af slidstærkt og vandafvisende nylon og bygget til at holde under kamp, træning eller outdoor-eventyr.
X300 er en avanceret rygsæk skabt til professionelle. Med vandafvisende nylon og forstærkede sømme tåler den alle forhold.
Den store hovedlomme har indvendige remme og klips. Eksterne MOLLE-paneler og lommer giver plads til alt fra udstyr til våben, førstehjælp og ekstra gear.
Polstrede skulderstropper, ventileret ryg og justerbart hoftebælte gør X300 komfortabel selv ved fuld belastning. Den er kompatibel med hydreringssystemer og udstyret med daisy chains, nødfløjte og meget mere.
Plads til tre 5.56 mm magasiner. MOLLE-kompatibel og ideel til vest, bælte eller Warrior Grab Bag.
Perfekt til kort, rapporter og missionskritiske dokumenter. Inkluderer gennemsigtige rum og et lille lynlåsrum til batterier og værktøj.
Designet til 7.62 og 5.56 SAW/Minimi magasiner. Nem adgang og stabil montering.
Vi hos Wolf Tactical har testet og udvalgt de bedste produkter fra Warrior. Blandt vores favoritter:
Alle produkter er nemme at montere med MOLLE og integreres let med Warrior’s øvrige gear.
Selvom Warrior Assault Systems primært bruges af militær og politi, er udstyret også populært blandt:
Deres fokus på holdbarhed, funktion og tilpasning gør dem til en favorit på tværs af segmenter.
Warrior Assault Systems’ mission er at levere produkter og service i topklasse. De arbejder tæt med brugerne og videreudvikler konstant deres sortiment, så det matcher de mest krævende opgaver og brugsscenarier i verden.
Hos Wolf Tactical finder du et stærkt udvalg af Warrior Assault Systems. Vi fører det udstyr, vi selv stoler på i felten – og vi står klar til at rådgive dig.
Se hele udvalget af Warrior Assault Systems her – og find det rigtige gear til din mission
📍 Besøg os i butikken: Søborg Hovedgade 119, 2860 Søborg
📞 Ring til os: +45 49403427
📧 Skriv til os: info@wolftac.dk
Se resten af vores udvalg af brands her og find det gear, der matcher dine behov bedst.